Kas sinu mees aitab sind?

Nägin ükspäev trennis naist, kes proovis harjutuste vahepeal paaniliselt sõnumeid saata. Tahtmatult nägin, et ta vastas oma mehele, kes oli kodus lapsega hädas (laps oli rahutu), ja käskis naisel koju kiirustada. Üks sõbranna rääkis, et oli hiljuti saanud ootamatult arsti aja ja palus, et kas mees saaks lapse lasteaeda viia, sest arsti juurde jõudmisega läks kiireks. Kuidagi oli lapse lasteada viimine jäänud vaid naise kohustuseks. Mees vastas, et tema ei saa, sest ta plaanib tööle jalutada ja see lööks tema päevaplaani sassi. Teine tuttav rääkis, et mees ütles, et ta vist ei armasta enam oma naist, sest ta on pärast lapse sünnitamist nii teistsuguseks muutunud. Tuleb tuttav ette? Kui ei, siis oled ilmsed sina see õnnelik, kellele mehel on piisavalt emaapatiavõimet, et suuta ennast naise olukorda panna. Aga miks miks vajab naine raseduse ajal rohkem tuge ja kuidas saaks pere pärast lapse sündi paremini kohaneda?

Miks vajab naine raseduse ajal rohkem tuge?

Ma ei tea, kas see juhtub päris kõikide emadega, aga mina tundsin küll raseduse ajal nii väsimust kui emotsioonide kõikumist. Rasedusega kaasnevadki tihti:

  1. Füüsilised muutused ja väsimus – Rasedusega kaasnevad hormonaalsed muutused, iiveldus, seljavalu ja pidev väsimus. Naine vajab rohkem puhkust ja hoolt.
  2. Emotsionaalne tundlikkus – Hormoonide kõikumine võib tekitada ärevust, kurbust või meeleolukõikumisi. Mehe tugi ja mõistmine on siis väga vajalikud.
  3. Tulevikuärevus – Lapse sünd toob kaasa suure elumuutuse. Naisel võivad tekkida mured seoses lapse tervise, sünnituse ja uue elukorraldusega.

Miks keskendub naine pärast sünnitust rohkem beebile kui mehele?

Üks peamine probleem, mis tekitab mehe ja naise vahel arusaamatusi on see, et naine keskendub lapsele ja mees tunneb, et kogu varasem tähelepanu, mis enne kuulus temale, on nüüd koondunud lapsele. Samas on see täiesti normaalne ning juba looduse poolt nii paika pandud:

  1. Looduslik instinkt – Eminstinkt on sügavalt juurdunud ja pärast sünnitust on ema esmane fookus beebi heaolul. Emadel tekib beebiga sügav side, mis võib ajutiselt varjutada teisi suhteid.
  2. Füüsiline taastumine – Sünnitusest taastumine võtab aega ning naine vajab puhkust.
  3. Unetus ja väsimus – Magamata ööd ja imetamine põhjustavad füüsilist ja vaimset kurnatust, mistõttu võib naine tunda end jõuetuna.

Kuidas uue elukorraldusega paremini kohaneda?

Kui vähegi võimalik katsuge mingid asjad enne sünnitust ja elukorralduse muutust kokku leppida:

  1. Leppige juba raseduse ajal kokku kodutöödes – Kui varem pole majapidamistöid jagatud, siis nüüd on viimane aeg seda teha. Kui naine jääb lapsega koju, ei tähenda see, et kogu majapidamine oleks tema õlul.
  2. Mees võiks õppida beebiga tegelema juba enne sündi – Osalege koos raseduskursustel ja vaata, et mees õpiks mähkmete vahetamist ja teisi kasulikke asju, kuidas beebiga toimetada.
  3. Küsi abi – Lähedased ei näe sinu sisse ja ei tea, kuidas sa ennast tunned. Seetõttu palu mehelt, et ta tegeleks lapsega, kuna sa vajad natuke puhkust.Kui võimalik, kaasa ka vanavanemaid ja lepi näiteks kokku, et kord nädals tuleb vanavanem ja jalutab lapsega kuni ta magab, et sa saaksid minna dushi alla ja pesta juukseid või teha midagi muud, mida sul pole lapse kõrvalt võimalik hõlpsasti teha. Vaata, et see tegevus oleks seotud sinu endaga, mitte lihtsalt nõude- ja pesu pesemine, mida võite teha ka hiljem koos mehega. Kui suhe on juba pikemat aega pingeline, siis saab abi ka paariteraapiast, kus rahumeelselt rääkida läbi oma ootused ja kokku leppida tegevuskava. 

Kokkuvõttes on kõige olulisem mõistmine ja vastastikune tugi. Kui mõlemad partnerid saavad aru, et see periood on ajutine ja vajab kohanemist, on võimalik pingeid vähedada. Kui sa siiski tunned, et oled neid nippe juba proovinud, aga elu jookseb ikka vanadesse rööbastesse, siis ehk teeb natuke tuju paremaks teadmine, et paljud emad tunnevad raseduse ja väikelapsega olles ennast üksiku ja eraldatuna, ja lapse kasvades läheb see olukord siiski kergemaks! Pea vastu!

About the author
Helg tegevjuht Evelyn
Evelyn on Helg kaubamärgi looja ja tegevjuht.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

CLOSE
Add to cart